Krasnostawska Noc Poetów

Utworzono: piątek, 18 październik 2019

V Krasnostawska Noc Poetów w Wiejskim Domu Kultury i Turystyki w Widniówce już za nami.
12 października 2019 r. o godzinie 16:00 rozpoczęła się, jak oznajmił Benek Homziuk (artysta, malarz, rysownik) przybyły na wydarzenie: „dzienna noc poetów”, która przerodziła się w noc pełną świetlistych odcieni i wspomnień o Mariuszu Kargulu - przedwcześnie zmarłym poecie, prozaiku, animatorze kultury, moderatorze spotkań literackich i wydarzeń kulturalnych.

Wśród wielu jego planów był również ten dotyczący powstania Nocy Poetów. Pomysł na nią zrodził się podczas wspólnych rozmów Mariusza i Andrzeja Woźniaka.
Przybyłych gości powitała Dorota Rybczyńska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej oraz Marzena Mariola Podkościelna, poetka i animatorka kultury. Wśród osób przybyłych na Krasnostawską Noc Poetów znaleźli się sponsorzy i przedstawiciele władz gminy, miasta i powiatu Krasnystaw, a także miasta Rejowiec. Poeci, literaci i przyjaciele patrona Nocy przybyli z Warszawy, Lublina, Chełma, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Opola Lubelskiego i Krasnegostawu. Jak co roku na spotkanie przybył również Tadeusz Kargul, ojciec Mariusza.
Wspomnienia – materiał filmowy przygotowany przez Jerzego Jacka Bojarskiego, redaktora Niecodziennika Bibliotecznego, pisma MBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ukazał Mariusza jako prowadzącego autorskie spotkania z Krzysztofem Vargą i Danielem Odiją w cyklu Czarne Inspiracje. Dodatkowo film zawierał inne archiwalne fotografie. Najtrudniej było patrzeć na te, które wzbudzały największy smutek, będące zarazem klamrą całego dokumentu, dotyczące pogrzebu.
Turniej Jednego Listu, którego trzecia edycja jest integralną częścią Nocy Poetów ożywił kontemplacyjną atmosferę. Na zaproszeniach i w regulaminie Marzena M. Podkościelna podała: „TJL zdaje się być wydarzeniem o takim charakterze jedynym w Polsce! Zachęcam do współudziału, współtworzenia i jednoczenia się w klimacie listów z sentymentu do czasów, gdy ‘skazanie’ na formę listu wymuszało rozważanie słowa jako formy wyrażenia uczuć a tym samym okazanie namacalnej więzi skrytej w kopertach tychże wartości.” Andrzej Samborski, aktor, poeta, tłumacz odczytał listy, które stały się przedmiotem głosowania – liść za list. Wynik przedstawił się następująco:
I miejsce za list pt. „ANIELE, ANIELE STRÓŻU, PRZYJACIELU MÓJ” zdobyła Ewa Błaszczak
II miejsce za list pt. „Najdroższe dziecko!” zdobyła Agnieszka Błaszczak.
III miejsce za list pt. „Kochana Mamo” zdobyła Irena Kulik.
Chochlik nie omieszkał wkraść się do Turnieju. Był to „List Hanusi” wysłany przez Adama Kulika. Rozpoczął on dyskusję o dobrej literaturze, która jest zawsze ponadczasowa.
Od pierwszej edycji Turnieju Krystyna Mojska, malarka, jest ofiarodawczynią głównej nagrody w postaci obrazu. W tym roku do ufundowania nagród dołączyły Barbara Mazurek i Teresa Stasiak – również malarki. Nagrody przekazał też kwartalnik literacki Akcent, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Po listach przyszedł czas na dokument Adama W. Kulika. Warto wspomnieć, że filmowiec z Lublina jest również poetą, prozaikiem i reporterem. Całe to doświadczenie pozwoliło mu wprowadzić zajmującym słowem widzów w klimat dokumentu traktującego o fotografach prowincjonalnych z okolic Wożuczyna i Tyszowiec. Aparat i człowiek, obraz dawnego nieistniejącego już świata zalany w żywicy celofanu przez fotografów amatorów to obraz, który pozostanie długo w pamięci. Po filmie Marzena M. Podkościelna zasugerowała, że Adam Kulik byłby najwłaściwszą osobą do realizacji filmu o Annie Kamieńskiej, której 100-lecie urodzin będzie obchodzone w Krasnymstawie w roku 2020. Nie był to jednak koniec tej poetyckiej nocy. Poezja dopiero rozpoczynała się na dobre z chwilą prezentacji poetów. Każdy przedstawił po trzy wiersze. Czytali: Andrzej Samborski, Anna Maria Woźniak, Dorota Chołody, Agnieszka Kurczewicz, Robert Gałan, Jeremi Jastrzębski, Henryk Radej, Waldemar Taurogiński, Marzena Sobolewska, Sabina Kuśmicka, Urszula Gierszon, Adam W. Kulik, Irena Kulik, Robert Kania, Konrad Grochecki, Marzena M. Podkościelna. Prezentacje zakończyły słowa Marzeny M. Podkościelnej oraz Waldemara Taurogińskiego z wydawnictwa TAWA o książce, która dosłownie przed momentem wyszła z drukarni: „Antologii Krasnostawskiej Nocy Poetów 2018”. Znajdują się w niej wiersze ubiegłorocznych poetów. Wśród autorów znalazł się również, co może być zaskoczeniem, Jan Kondrak z Lubelskiej Federacji Bardów, który był wówczas gościem muzycznym.
Przysłowiową wisienką na torcie poetyckich doznań był koncert „Aż tyle poezji?” Dawida Gębali. Muzyk, dr filozofii zaprezentował fragmenty utworu „Fabula rasa” Edwarda Stachury w swojej aranżacji, a także autorski repertuar za który, był wielokrotnie nagradzany. Dawid Gębala był kompletnie pozytywnym zaskoczeniem na koniec oficjalnej części programu. Wzbogacającym elementem wieczoru był tajemniczy środek na pisanie wierszy. Kochani Sponsorzy, gdyby nie Wasza niezwykła życzliwość i otwartość impreza ta zakreślająca coraz szersze kręgi na płaszczyźnie literackiej kraju nie miałaby szans na taki rozwój. Gorąco dziękujemy zarówno tym, którzy z nami są od pierwszej edycji, jak i tym, którzy dołączyli później.
Krasnostawską Noc Poetów wsparli: Gmina Krasnystaw, Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie, Lokalna Grupa Działania Krasnystaw Plus, Stowarzyszenie Magnum Bonum, Karczma „u Fela”, Miasto Krasnystaw, Powiat Krasnystaw, Mazurek-Metal i Robert Gałan, który co roku przekazuje pamiątkowe plakietki i długopisy. Dziękujemy serdecznie naszym patronom: Wojewódzkiemu Ośrodkowi Kultury w Lublinie, Niecodziennikowi Bibliotecznemu, kwartalnikowi Akcent, Fundacji Duży Format, Poetom Polskim.pl, Literackiemu Wolnemu Eterowi, Poetom Po Godzinach, Radiu Bon Ton, tygodnikom Super Tydzień i Nowy Tydzień oraz Interowi i 89 za Wiersz oraz partnerom: Muzeum Lubelskiemu i Muzeum Literackiemu im. J. Czechowicza w Lublinie.
ORGANIZATORZY

Odsłony: 1041