naglowna

 27 czerwca 2015r. w zespole zamkowo- parkowym w Krupem odbyła się impreza pt. „Jarmark Podzamcze”, która została zorganizowana przez Gminę Krasnystaw i Gminne Centrum Kultury z/s w Siennicy Nadolnej.
 Jarmark rozpoczął się o godzinie 15.00. Na scenie zaprezentowały się Dziecięco-Młodzieżowe zespoły taneczne: BALLO I, BALLO II- MDK Chełm, zespół No Name z Centrum Kultury z Siennicy Różanej, Klub Solisty z Siennicy Nadolnej, zespół tańca ludowego KORAL z Małochwieja Dużego. Wystąpił, także zespół wokalny Melodia, kapele ludowe i folkowe tj. „Cukrowniacy” ” Sami Swoi” i „Styrta”.
 Zabawy i atrakcje dla dzieci przygotowała Wioska Słowiańska, dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych okazało się malowanie twarzy, które wykonywała p. Magdalena Staroń z GCK.
 Widzowie mogli również obejrzeć program artystyczny w wykonaniu zespołu ze Śląska- Mirek Jędrowski - z biesiadą w swoiskim klimacie. Artyści przedstawili scenariusz pełen  wspólnego śpiewania, humoru, gier, skeczów. W trakcie imprezy zespół wykonał popularne biesiadne piosenki które rozbawiły  każdego słuchacza.
 O godzinie 21.30 rozpoczęła się część obrzędowa w wykonaniu zespołu BALLO I z Chełma przygotowanym przez p. Sabinę Englot, oraz pokaz Misterium Ognia w wykonaniu Wioski Słowiańskiej. Nie zabrakło, również konkursu „Poszukiwania Kwiatu Paproci”, którego tegorocznym laureatem został pan Dariusz Sokół.
 Ponadto podczas Jarmarku można było zdegustować potrawy kuchni regionalnej przygotowanych przez KGW z Krynicy i Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo”. Swoje prace, także zaprezentowali twórcy ludowi: Teresa Bożko, Teresa Nowak, Stanisława Wiśniewska, Lucyna Chuda.
 Podczas wieczornej części Jarmarku koncertował zespół „Imperium”, a impreza zakończyła się dyskoteką pod gwiazdami prowadzona przez zespół Rainbow.

Impreza „Jarmark Podzamcze” jest jednym z zadań projektu pn. „Program promocji gospodarczej Gminy Krasnystaw” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Oś priorytetowa II. Infrastruktura ekonomiczna, Działanie: 2:4 Schemat B Marketing Gospodarczy.

 

naglowna

 W niedzielę, 21 czerwca na placu przy Wiejskim Domu Kultury w Niemienicach odbył się „Festyn Rodzinny”.
Hasło przewodnie imprezy brzmiało: „Na dobre i na złe – jest rodzina… Na dobre i na złe – niech się trzyma”.
Pierwszym punktem w programie imprezy był występ dzieci z Przedszkola nr 3 na Krakowskim Przedmieściu. Dzieci przygotowane przez Panią Joannę Demczuk recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla swoich rodziców.
Po przedszkolakach mieliśmy przyjemność wysłuchania prelekcji Pani Alicji Barcikowskiej na temat roli pszczół w życiu człowieka. Wykład zakończył się konkursem, w który udział mogli wziąć wszyscy uczestnicy festynu. Mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie, co najbardziej zagraża pszczołom.
Zwycięzcami w drodze losowania zostali Robert Kulanica, Justyna Ozimek i Zbigniew Chwała. Nagrodami w konkursie był domek dla dzikich pszczół, torby ekologiczne z pszczelimi sloganami oraz sadzonki roślin miododajnych przekazane przez Centrum Ogrodnicze Juniperus z Niemienic.
W dalszej części wystąpił zespół wokalny działający przy WDK Niemienice i prowadzony przez Pana Zbigniewa Wolanina. Po występie przyszedł czas na główny punkt „Festynu Rodzinnego”, którym był konkurs na „Rodzinę Roku”.
Z przygotowanymi zdaniami mierzyły się trzy rodziny. Konkurencje konkursowe to m.in.: rozpoznawanie smaków przez dzieci, jedzenie kisielu na czas przez mamy z rąk dzieci z zawiązanymi oczami i kręcenie hula hop przez tatusiów.
Walka była zacięta ale wyrównana. Pierwsze miejsce zajęła rodzina Kulaniców z Niemienic. Na drugim miejscu z równą liczbą punktów znalazły się rodzina Matysów z Niemienic i rodzina Mazurków z Krakowskiego Przedmieścia. Nagrodami ufundowanymi przez Gminne Centrum Kultury były gry dla całej rodziny.  
Miłym akcentem na zakończenie festynu był koncert kapeli folkowej „Styrta” pod kierownictwem Pana Krzysztofa Darmochwała i niezaplanowany wcześniej występ zespołu „Koral” prowadzonego przez Panią Krystynę Kobylańską.
W między czasie dzieci brały również udział w pokazie strażackim dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie. Z kolei dzięki funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie mogły zobaczyć, jak wygląda radiowóz policyjny od środka.
Festyn przygotowany i poprowadzony został przez Magdalenę Staroń i Annę Atras przy współpracy z KGW, OSP i sołtysem z Niemienic. W czasie wspólnej zabawy wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z mobilnego placu zabaw, zakupić ciasto od Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, upiec kiełbaskę na ognisku, a także dzięki uprzejmości Pani Elżbiety Kasperek pomalować buzię.
Dziękujemy wszystkim za współpracę oraz miłą atmosferę podczas wspólnej zabawy.

 

Dnia 18.06.2015 r. Przy Wiejskim Domu Kultury w Zakręciu zostały zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej warsztaty garncarskie.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 2 w Zakręciu wraz z opiekunami.
Warsztaty prowadził pan Sebastian Kozłowski z Kamionki. Prowadzący przedstawił sprzęt i narzędzia garncarskie oraz zaprezentował proces powstawania naczyń z gliny. Wszyscy chętni mogli samodzielnie wykonać własne naczynie: miseczkę,wazonik.
Młodzież wysłuchała krótkiej pogadanki na temat ginącego zawodu garncarza.
Na zakończenie warsztatów pan Sebastian opowiedział zabawną legendę „O garncarzu”.
Uczniowie z pełnym zadowoleniem i miłej atmosferze wrócili do szkoły na zajęcia.

 

W dniu 13 czerwca na stadionie w Izbicy odbyła się VII Gala Piosenki Przedszkolaka – „Raz na ludowo".  Przedszkolaki z Gminy Izbica zaprezentowały swoje układy taneczne do piosenek ludowych. Piękne występy, stroje oraz dekoracja nadała tej imprezie niepowtarzalny klimat. Wszyscy uczestnicy Gali Przedszkolaka bawili się fantastycznie.
W imprezie gościnnie uczestniczył nasz szkolny Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „KORAL” z Małochwieja Dużego, który publiczności zgromadzonej przed pięknie udekorowana sceną zaprezentował tance ludowe: polkę lubelska, cygana i osę.
Gratulujemy organizatorom imprezy, naszym tancerzom oraz menedżerowi grupy Pani Krysi Kobylańskiej z GCK z/s w Siennicy Nadolnej.

 

naglowna

W dniach 13-14 czerwca 2015 roku na Placu Łokietka w Lublinie odbyła się szósta edycja Lubelskiego Kiermaszu Turystycznego, którego organizatorem była Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.
Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem turystów, mieszkańców Miasta Lublin oraz gości z Regionu Lubelskiego. Dzięki plenerowej formie mieszkańcy miasta oraz goście zainteresowani turystyką, kulturą i kulinariami mogą uczestniczyć w kiermaszu nieodpłatnie.
Swoją ofertę prezentowali Wystawcy z Regionu Lubelskiego jak również województw sąsiadujących oraz goście zagraniczni, wśród nich byli przedstawiciele lokalnych organizacji turystycznych i grup działania, gmin i powiatów, biur podróży, obiektów noclegowych, stowarzyszeń oraz przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem regionalnych produktów.
Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” prezentowała atrakcje turystyczne, kulturowe oraz gastronomiczne oraz bazę noclegową z terenu Powiatu Krasnostawskiego. Stowarzyszenie dziękuje za pomoc przy organizacji stoiska Gminie Krasnystaw, Miastu Krasnystaw, Gminie Żółkiewka, Gminie Gorzków, Gminnemu Centrum Kultury w Krasnymstawie z siedzibą w Siennicy Nadolnej, Gminnemu Centrum Kultury w Siennicy Różanej, Nadleśnictwu Krasnystaw, Lokalnej Grupie Działania Krasnystaw PLUS, Kołu Gospodyń Wiejskich z Borunia oraz twórczyniom ludowym.
Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, występy artystyczne, animacje dla dzieci a także konkursy z cennymi nagrodami oraz liczne gadżety i upominki ufundowane przez Wystawców i Organizatorów.
W sobotni wieczór LROT zorganizował Wieczór Wystawców w Restauracji Szeroka na Starym Mieście w Lublinie. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między Wystawcami.
Impreza odbyła się pod patronatem honorowym: Ministra Sportu i Turystyki, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Prezydenta Miasta Lublin oraz Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

Staraniem Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej zakupiono nowoczesne wyposażenie do Wiejskiego Domu Kultury i Turystyki w Widniówce. W jego skład wchodzą:
a) konsola do gier – 1 szt (PlayStation 3),
b) telewizor – 1 szt (SHARP 60” LCD),
c) zestaw kina domowego – 1 kpl (amplituner DENON + zestawy głośnikowe: kolumny frontowe 2 szt, kolumny efektowe 4 szt, kolumna niskotonowa 1 szt),
d) stół tenisowy – 1 szt,
e) gry na konsole – 4 szt.

Całość wyposażenia zakupiono dzięki pomocy finansowej pozyskanej z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.

 

belkaprow d

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Podmiot odpowiedzialny za treść: Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com