ppm

 

Dnia 25 listopada odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Odżywiaj się zdrowo !” w Świetlicy Środowiskowej przy Gminnej Bibliotece Publicznej. Uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej uczestniczyli w spotkaniu z panią Agatą Wójtowicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie.
Pani Agata szczególną uwagę zwróciła na ogromną szkodliwość „jedzenia śmieciowego”. Nakłaniała uczniów do tego, aby każda dieta była bogata we wszystkie składniki odżywcze, które pozwalają na prawidłowy rozwój. Prowadząca starała się, także uświadomić uczniom jak duża rolę odgrywa pierwsze śniadanie. Nie bez powodu śniadanie jest nazywane najważniejszym posiłkiem dnia, dostarcza energii niezbędnej do rozruszania ciała i umysłu.
Spotkanie z ekspertem żywieniowym cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy zasypali prowadzącą bardzo dużą ilością ciekawych pytań. Przez co uczniowie na pewno zwiększyli swoją świadomość dotyczącą prawidłowych nawyków żywieniowych.

 

Dnia 20 listopada bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej z Siennicy Nadolnej odwiedziła tutejsze przedszkole. Głównym celem spotkań z przedszkolakami we wszystkich czterech grupach była promocja biblioteki oraz prezentacja nowych książek dla najmłodszych dzieci. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki- zabawki z serii „Pokaż paluszkiem”, „Naciśnij kółko- daj sygnał” oraz „Rozkładanka”.
Przedszkolaki z ciekawością słuchały czytanych bajek przez bibliotekarkę, która zachęciła również do odwiedzania gminnej biblioteki.

 

20 listopada 2015 r., w Wiejskim Domu Kultury w Bzitem, odbyła się zabawa Andrzejkowa dla dzieci i młodzieży. W zabawie wzięła udział spora liczba najmłodszych mieszkańców.
Podczas spotkania uczestnicy bardzo chętnie brali udział w wielu zabawach i wróżbach andrzejkowych. Jak zwykle, spotkaniu towarzyszyła wesoła, pełna radości atmosfera. Wiele emocji w uczestnikach wzbudziła wróżba z przestawianiem butów. Kto pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się? Wiedzą tylko Ci, którzy wzięli udział w naszej integracji.
Nie mogło zabraknąć również poczęstunku. Organizator zapewnił napoje i słodkie przekąski.

 

naglowna

„Leć orle biały ponad naszą ziemię” pod takim tytułem mieszkańcy Małochwieja Małego świętowali 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 2015 r. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Wiejski Dom Kultury w Małochwieju Małym i Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo”. W pięknie przystrojonej sali w kolorze bieli i czerwieni, przy blasku świec licznie zgromadzili się mieszkańcy wsi, aby wspólnie uczcić to ważne narodowe święto. Na program uroczystości złożyły się:
- referat „Droga Polski do niepodległości”, który wygłosiła Prezes Stowarzyszenia - Pani Maria Kowalczyk,
- wystawa rodzimych twórców pn. "Ludzie z pasją", ukazująca pasje i talenty mieszkańców wsi. Złożyły się na nią;  prace z wikliny papierowej Pani Stefanii Berbeć, prace plecionkarskie Pana Henryka Kulczyńskiego, kowalstwo artystyczne Pana Cezarego Chwaszcza, rzeźba Pana Jerzego Zdziłowskiego, prace wykonane haftem krzyżykowym  przez Panie; Bożenę Lipińską, Elżbietę Wożakowską i Marię Kowalczyk, prace malarskie (portrety) Pani Jadwigi Schulc, prace wykonane haftem richelieu, haftem płaskim, wyroby koronkarskie oraz ozdoby świąteczne Pani Zofii Wójcik.
- wykłady o tematyce historycznej wygłosili:

1. Historia Małochwieja - mgr Andrzej Jasionowski, autor monografii „150 lat Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym w latach 1864-2014”,
2. Historia Gminy Krasnystaw - dr Ryszard Maleszyk, autor monografii „Dzieje Gminy Krasnystaw w latach 1864-2014”.

- prezentacja multimedialna dotycząca działalności Stowarzyszenia Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo”, którą przygotował i zaprezentował Pan Sławomir Kamiński,
- montaż poetycko-patriotyczny pn. „Leć orle biały ponad naszą ziemię” w wykonaniu dzieci i młodzieży pod kierunkiem Pani Elżbiety Sadowskiej, instruktora WDK w Małochwieju Małym.
To niecodzienne wydarzenie pomogło nam mieszkańcom zrozumieć czasy niewoli i budzenia się niepodległości w Polsce w tym w naszej wsi i naszej gminie. Pokazało jednocześnie patriotów czasów współczesnych - ludzi aktywnych i twórczych, działających społecznie dla dobra wspólnego. Ich zaangażowanie z każdym dniem zmienia naszą wieś w sensie społecznym i kulturowym, integruje mieszkańców, promuje wieś na terenie gminy, powiatu i regionu oraz budzi  poczucie dumy.

 

naglowna

W czwartek 22 października w Wiejskim Domu Kultury w Zakręciu odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „Smaczne dania z kapustą”.
Głównymi organizatorkami spotkania były Panie z Koła Gospodyń. Gosposie spotkały się wspólnie w celu przygotowania potraw z kapusty.
Na stole znalazły się gołąbki po cygańsku, pierogi z kapustą, krokiety z kapustą i grzybami i czerwony barszczyk.
Kobiety swoją pracę kontynuowały w piątek popołudniu. Kończąc ostatnie przygotowania.
Warsztaty zakończyły się wspólnym spotkaniem integracyjnym.
Pani Renata Chodorowska przewodnicząca KGW w Zakręciu przedstawiła wszystkim nowe członkinie KGW co było dobrym powodem do świętowani i integracji. Tak w miłej atmosferze wszyscy spędzili miło czas.

 

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com