14 maja br. w Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej odbyła się XVII Konferencja Kobiet, cykliczne wydarzenie Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich gminy Krasnystaw.
W bieżącym roku połączona z Regionalnymi Obchodami 150-lecia powołania do życia Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce.
W Konferencji udział wzięły delegacje KGW z terenu gminy Krasnystaw, Łopiennik, Kraśniczyn, Siennica Różana, Dorohusk, Wierzbica Białopole, Hanna, Dubienka, Rejowiec oraz zaproszeni goście:
Sławomir Zawiślak - Poseł na Sejm RP
Józef Zając - Senator RP
Przemysław Matysiak - w imieniu Poseł Teresy Hałas
Krzysztof Grabczuk - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego
Waldemar Lasek - Przewodniczący Rady Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych
Jan Rudnicki - Prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Chełmie
Janusz Szpak - Starosta Krasnostawski
Marek Nowosadzki - Przewodniczący Rady Powiatu
Henryk Czerniej - Wicestarosta Krasnostawski
Janusz Korczyński - Wójt Gminy Krasnystaw
Tomasz Barczuk - Z-ca Wójta Gminy Krasnystaw
Edyta Gajowiak - Powroźnik - Sekretarz Urzędu Gminy Krasnystaw
Organizatorami tegorocznej Konferencji była Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich z Przewodniczącą Janiną Wiechnik, Gminne Centrum Kultury, a współorganizatorami Koła w Bzitem, Krynicy i Siennicy Nadolnej.
Patronat jak co roku objął Wójt Gminy Krasnystaw.
Prelekcję historyczną „ 150 lat KGW w Polsce” poprowadził Pan Jarosław Poszepczyński Dyrektor Zespołu KGW Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Polsce.
Jubileusz 150-lecia powstania pierwszego KGW w Polsce był znakomitą okazją do wręczenia wyróżnień w postaci okolicznościowych dyplomów dla działających w ich strukturach członkiń i członków, okazuje się bowiem, że w wielu Kołach Gospodyń Wiejskich wbrew powszechnemu przekonaniu działają i to skutecznie także panowie.
Konferencji towarzyszyły wystawy archiwalnych fotografii dokumentujących działalność Kół, wystawy dorobku artystycznego i wyrobów oraz kroniki KGW.
Całości dopełniły występy zespołów artystycznych: Zespół Tańca Ludowego KORAL z Małochwieja Dużego prowadzony przez Panią Krystynę Kobylańską i Kapela Ludowa „CUKROWNIACY” pod kierownictwem Pana Ryszarda Króla.
11 maja br. dzieci z Grupy Montessori z Gminnego Przedszkola w Siennicy Nadolnej po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę publiczną. Celem wizyty było poznanie biblioteki, książeczek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników oraz wysłuchanie bajeczki przeczytanej przez bibliotekarkę. Przedszkolaki zachęcone do wypożyczania książek obiecały, że powrócą tutaj z rodzicami, aby założyć kartę czytelnika.
Dnia 11 maja br. uczniowie kl. Ib (wychowawcą jest pani Małgorzata Jakubiec) Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej zostali czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej. Na lekcji bibliotecznej dzieci zapoznały się z Regulaminem Wypożyczalni dla Dzieci oraz zasadami poszanowania książek i zachowania się w bibliotece. Ponadto wykonały kolorowe zakładki do książek. Twórca najpiękniejszej zakładki otrzymał nagrodę.
10 maja br. bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy Nadolnej odwiedziła tutejsze przedszkole. Głównym celem wizyty była promocja biblioteki i czytelnictwa w środowisku milusińskich. Dzieci, jak podczas każdego spotkania z bibliotekarką udowodniły, że książeczki są im znane i bardzo przez nie lubiane.